Преподавательский состав

Teaching staff

In the Aktau technological College of service, work is systematically carried out to create and educate a creative, highly professional teaching staff and students.

The College has 71 teachers for the 2020-2021 academic year, including the winner of the medal "Y. Altynsarina"- 4, "excellent education" - 4, masters-6.

Quality teaching staff

By year

Total

By category

High

First

Second

Does not have

2018-2019

65

17

10

13

25

2019-2020

65

19

8

5

33

2020-2021

71

19

8

5

39

 

 

Every year, the College staff is updated and replenished with young teachers.

 

By year

Total

Young teachers

0-1 year of experience

1-3 year of experience

3-5 year of experience

5 or more years of experience

2018-2019

6

5

1

 

 

2019-2020

7

5

1

1

 

2020-2021

8

6

1

1

 

 

 

Aged teaching staff

 

By year

 

Total

By age

 

Under 25 years

 

25-34 years

 

35-44 years

 

45-54 years

 

55-64 years

2018-2019

65

7

14

14

17

13

2019-2020

65

8

15

11

20

11

2020-2021

71

10

12

18

19

12

  

List of teachers and masters of p/l for the 2020-2021 academic year

Full name

Position

Category

 

Kayrbaev Utegen Tlegenovich

Deputy

High

 

Abosheva Karylgash Khamitovna

Deputy head of educational and practical work

High

 

Nurkhanova Mira Mergenovna

Deputy director of E.P.

High

 

Karimova Almagul Karimovna

Deputy head of Educational work

High

 

Sarsenbaeva Bakyt Bekeikyzy

Deputy Director for educational and methodical work

High

 

Kabdullina Ainat

Branch manager

Without category

 

Mashtykova Saira Islambekovna

Branch manager

High

 

Mataev Telman Kamidollaevich

Methodist

High

 

Togzhanova Jibek Jumataevna

Educational psychologist

First

 

Turdalieva Zulphia Zhenisovna

Master of PL

First

 

Zharylgasova Ayimgul Nuradinovna

Master of PL

High

 

Abdullaeva Altyngul Zhilkibaevna

Master of PL

High

 

Koshkinbaeva Diana Yurievna

Master of PL

Second

 

Kuspanova Asel Meiramkyzy

Master of PL

Without category

 

Tokpakova Valentina Syzdykovna

Master of PL

Second

 

Kazieva Akpanar Mukhitovna

Master of PL

High

 

Ismurzina Zeynep Bakdoletovna

Master of PL

High

 

Omarkulova Roza Akataigyzy

Master of PL

High

 

Zhandoskyzy Nurgul

Master of PL

Without category

 

Nsanbaeva Zhanna Kenesovna

Master of PL

Without category

 

Davletniyazova Inkarim Bokenbaykyzy

Master of PL

Without category

 

Azhiniyaz Zhanylsyn Zhanbyrbaykyzy

Master of PL

Without category

 

Berdibekova Dametken Tenizbaykyzy

Master of PL

Without category

 

Kharesova Luiza Askarovna

Master of PL

Without category

 

Karshygaeva Kulash Nurgalievna

Master of PL

First

 

Zhaygonys Sultan Umirzakuly

Master of PL

Without category

 

Turdaliev Nariman Zhenisovich

Master of PL

Without category

 

Orazova Dinara Reimovna

Master of PL

Without category

 

Satova Moldir Magzambaevna

Master of PL

Without category

 

Kuanysheva Zhanat

Master of PL

Without category

 

Kairmagambetova Akdana Satyevna

Practice leader

Without category

 

Umbetova Raushan Orusbaevna

Practice leader

Without category

 

Agzamova Saya Ersayynovna

Practice leader

High

 

Zinelgabitova Albina Abaygyzy

Physical Training

Without category

 

Bekbulatov Amangali Kusherbaevich

Physical Training

First

 

Khairullin Ryskul Orynbasarovich

Physical Training

Without category

 

Ertlevova Firyuza Marcel

Physical Training

Without category

 

Ertlevov Miraj Marcel

Physical Training

Without category

 

Umirkhanova Gulnara Balgyngalievna

Physical Training

High

 

Sharlanova Aigerim

Physical Training

Without category

 

Erdeshev Abdrakhman Dyusenovich

IMT teacher

High

 

Rzayeva Risa Dzhetkizgenovna

Russian and Literacy

High

 

Narembaeva Aisaule Zhaugashtievna

Russian and Literacy

Without category

 

Kuzhaniyazova Bibigul Bagitzhanovna

Russian and Literacy

Without category

 

Erdesheva Zhanat Abdrakhmanovna

Techer of English

Second

 

Nurzhanova Gulsim Orazalyevna

Techer of English

Second

 

Tugerova Kaliyash Berdibaevna

Techer of English

Without category

 

Kursakbaeva Ademy Bekenovna

Kazakh language and Literacy

First

 

Mendeeva Sanimgul Amantayevna

Kazakh language and Literacy

First

 

Abdireshova Gulim Zakariyakyzy

Kazakh language and Literacy

Without category

 

Tazhigalieva Raikhan Turganbaevna

Hystory of English

High

 

Gorbul Svetlana Nikolaevna

Hystory of English

Without category

 

Rapikh Aisana Tlegenkyzy

Self-knowledge teacher

Without category

 

Turasheva Zhanar Islambekovna

Economics teacher

Without category

 

Umbetalieva Gulbaram

 

Math teacher

High

 

Isakova Gulnar Khakimovna

Math teacher

Without category

 

Zhumabayeva Zhanar Koshkarbaevna

Physics teacher

High

 

Kenzhekhanova Ardak Myrzakhbarovna

Chemistry teacher

Without category

 

Bayesenova Gulnar Musirkyzy

Biology teacher

First

 

Nurkuat Sayagul Kuanyshkyzy

Geography teacher

Without category

 

Bazhikova Baktygul Ongalievna

Teacher of special subjects

High

 

Dovletova Meruert Kopzhasarovna

Teacher of special subjects

Without category

 

Smorodinova Galina Ivanovna

Teacher of special subjects

Without category

 

Nаdirkhanova Dana Taubaykyzy

Teacher of special subjects

Without category

 

Imanbetova Aizhan Anuarbekovna

Teacher of special subjects

Without category

 

Kargambaeva Zhulduzai Berdisayimovna

Teacher of special subjects

Second

 

Kosbaeva Aidana Temirgalikyzy

Teacher of special subjects

Without category

 

Kuandykova Aizhan Ramazanovna

Teacher of special subjects

Without category

 

Sundetova Meruert Nurbekovna

Teacher of special subjects

Without category

 

Iskhodzhaeva Anara Khaldybaevna

Teacher of special subjects

Without category

 

Besimbaeva Gulnara Elamanovna

Teacher of special subjects

Without category

 

Courses for teachers and masters of p/l for 2019-2020 academic years.

Full name

Subject of study

Duration of the course

The theme

Certificate№

Time

Place

 

Erdesheva Zhanat Abdrakhmanovna

Techer of English

Successfully achieved all the criteria for the English for Success STEM Core Team Level 3 Award, including developing a complete Active Learning Unit; and piloting and evaluating the unit (60 hours)

16.11.2019 year

Without number

BRITISH COUNCIL

 

Erdesheva Zhanat Abdrakhmanovna

Techer of English

Successfully achieved all the criteria for the English for Success STEM Core Team Level 4 Award, including developing a complete 5E Learning Model Unit; and piloting and evaluating the unit (60 hours)

16.11.2019 year

Without number

BRITISH COUNCIL

 

Nurzhanova Gulsim Orazalyevna

Techer of English

Successfully achieved all the criteria for the English for Success STEM Core Team Level 3 Award, including developing a complete Active Learning Unit; and piloting and evaluating the unit (60 hours)

16.11.2019 year

Without number

BRITISH COUNCIL

 

Togzhanova Zhibek Zhumataevna

Educational psychologist

Criterion assessment as a factor of development of functional literacy of students at the lessons of Russian language and literature in the conditions of updating the content of education

09-13.12.2019 year

№0311060

Orleu

 

Tazhigalieva Raikhan Turganbaevna

Hystory

Professional competence of teachers of general education disciplines in the context of updating the system of technical and vocational education

03-14.12.2019 year

№0310991

Orleu

 

Kursakbaeva Ademy Bekenovna

Kazakh language and Literacy

Professional competence of teachers of general education disciplines in the context of updating the system of technical and vocational education

03-14.12.2019 year

№0310982

Orleu

 

Myshtykova Saira Islambekovna

Branch manager

Professional competence of teachers of general education disciplines in the context of updating the system of technical and vocational education

03-14.12.2019 year

№0310985

Orleu

 

Bazhikova Baқtygul Ongalievna

Teacher of special subjects

Modern approaches to the education and upbringing of children with special educational needs in the context of inclusive and special education

14.02.2020 year

№001520

Republican Center for advanced training and retraining of teachers of Kazakhstan" samgau " LLP

 

Tokpakova Valentina Syzdykovna

Master of PL

Modern approaches to the education and upbringing of children with special educational needs in the context of inclusive and special education

14.02.2020 year

№001521

Republican Center for advanced training and retraining of teachers of Kazakhstan" samgau " LLP

 

Karimova Almagul Karimovna

Deputy head of Educational work

Distance learning in organizations of emergency situations, post-secondary education: from creating content to organizing the educational process

28.05.2020 year

№06394

Claim non-commercial JSC

 

Karimova Almagul Karimovna

Deputy head of Educational work

Organization of independent work of students in the conditions of distance learning

01.06.2020 year

№06959

Claim non-commercial JSC

 

 

Kabdullina Ainat

Deputy head of IT technology

Organization of independent work of students in the conditions of distance learning

01.06.2020 year

№08427

Claim non-commercial JSC

 

Kubesinova Dariga Abylovna

Teacher of special subjects

Organization of independent work of students in the conditions of distance learning

01.06.2020 year

№08430

Claim non-commercial JSC

 

Kaiyrbaev Utegen Tilegenuly

Deputy

Organization of independent work of students in the conditions of distance learning

19.06.2020 year

№12625

Claim non-commercial JSC

 

Abosheva Garylgash Khamitkyzy

Deputy head of educational and practical work

Organization of independent work of students in the conditions of distance learning

19.06.2020 year

№12616

Claim non-commercial JSC

 

Togzhanova Zhibek Zhumataevna

Educational Phsycologyst

Organization of independent work of students in the conditions of distance learning

19.06.2020 year

№12621

Claim non-commercial JSC

 

Turdalieva Zulfiya Zhenisovna

Master of PL

Organization of independent work of students in the conditions of distance learning

19.06.2020 year

№12637

Claim non-commercial JSC

 

Zharylgasova Ayimgul Nuradinovna

Master of PL

Organization of independent work of students in the conditions of distance learning

19.06.2020 year

№12623

Claim non-commercial JSC

 

Tazhigalieva Raikhan Turganbaevna

History

Organization of independent work of students in the conditions of distance learning

19.06.2020 year

№12635

Claim non-commercial JSC

 

Mendeeva Sanimgul Amantayevna

Kazakh and Literacy

Organization of independent work of students in the conditions of distance learning

19.06.2020 year

№12630

Claim non-commercial JSC

 

Rzayeva Risa Dzhetkizgenovna

Russian and Literacy

Organization of independent work of students in the conditions of distance learning

19.06.2020 year

№12620

Claim non-commercial JSC

 

Kazieva Akpanar Mukhitovna

Master of PL

Organization of independent work of students in the conditions of distance learning

19.06.2020 year

№12639

Claim non-commercial JSC

 

Kursakbaeva Ademy Bekenovna

Kazakh and Literacy

Organization of independent work of students in the conditions of distance learning

19.06.2020 year

№12629

Claim non-commercial JSC

 

Sundetova Meruert Nurbekovna

Teacher of special subjects

Organization of independent work of students in the conditions of distance learning

19.06.2020 year

№12634

Claim non-commercial JSC

 

Zhandoskyzy Nurgul

Master of PL

Organization of independent work of students in the conditions of distance learning

19.06.2020 year

№12619

Claim non-commercial JSC

 

Nsanbaeva Zhanna Kenesovna

Master of PL

Organization of independent work of students in the conditions of distance learning

19.06.2020 year

№12624

Claim non-commercial JSC

 

Myshtykova Saira Islambekovna

Branch manager

Organization of independent work of students in the conditions of distance learning

19.06.2020 year

№12618

Claim non-commercial JSC

 

Kosbaeva Aidana Temirgalikyzy

Teacher of special subjects

Organization of independent work of students in the conditions of distance learning

19.06.2020 year

№12641

Claim non-commercial JSC

 

Berdibekova Dametken Tenizbaykyzy

Master of PL

Organization of independent work of students in the conditions of distance learning

19.06.2020 year

№12640

Claim non-commercial JSC

 

Kargambaeva Zhulduzai Berdisayimovna

Teacher of special subjects

Organization of independent work of students in the conditions of distance learning

19.06.2020 year

№12627

Claim non-commercial JSC

 

Satova Moldir Magzambaevna

Master of PL

Organization of independent work of students in the conditions of distance learning

19.06.2020 year

№12617

Claim non-commercial JSC

 

Khairullin Ryskul Orynbasarovich

Physical Training

Organization of independent work of students in the conditions of distance learning

19.06.2020 year

№12638

Claim non-commercial JSC

 

Kharesova Luiza Askarovna

Master of PL

Organization of independent work of students in the conditions of distance learning

19.06.2020 year

№12622

Claim non-commercial JSC

 

Karimova Almagul Karimovna

Deputy head of Educational work

Development and improvement of teachers IT competencies

16.08.2020 year

№09680

Claim non-commercial JSC

 

Erdesheva Zhanat Abdrakhmanovna

English

Development and improvement of teachers IT competencies

21.08.2020 year

№12710

Claim non-commercial JSC

 

Erdeshev Abdrakhman Dyusenovich

IMT teacher

Development and improvement of teachers IT competencies

22.08.2020 year

№12728

Claim non-commercial JSC

  

Training of teachers and masters of p/l for 2019-2020 academic years.

 

Full name

Work

Experience

Specialty

Place

Date

Position

Hours

 

Kharesova Luiza Askarovna

2 years

Technology and organization of production of food enterprises

«Perfect Relax»

10-22.02.2020

Master P/L

72

 

Zhaliev Sembek Balapashovich

20 years

Exploitation of linear constructions of telecommunication and wire broadcasting

АО «Kazakhtelecom»

17-27.02.2020

Master P/L

72

 

Omarkulova Roza Agatayevna

23 years

Exploitation of linear constructions of telecommunication and wire broadcasting

ТОО «Aktau Electroservis»

17-29.02.2020

Master P/L

72

 

Kuspanova Asel Meyramovna

8 years

Exploitation of linear constructions of telecommunication and wire broadcasting

АО «Kazakhtelecom»

30.03-11.04.2020

Master P/L

72

 

Nsanbaeva Zhanna Kenesovna

8 years

Clothing manufacture

IP Tamenova

27.01-09.02.2020

Master P/L

72

  

Certification of teachers and masters of p/o for 2019-2020 y. g.

 

Full name

Subject of study

Qualification

Year

Required category according to the application

         

1

Karimova Almagul Karimovna

Hystory

High, Hystory

2015

Confirm the high qualification category

2

Karimova Almagul Karimovna

Information technology

Second, I.T.

2015

Confirm the first qualification category

3

Zharylgasova Ayimgul Nuradinovna

 

High, master p/l

2015

Confirm the high qualification category

4

Amirbekova Khanzada Seitkasymovna

Chemistry

First, Chemistry-Biology

2015

Confirm the first qualification category

5

Bazhikova Baқtygul Ongalievna

The technology of cooking

High, special disc

2015

Confirm the high qualification category

6

Kairmagambetova Akdana Satyevna

IT

First, special disc

2015

Confirm the first qualification category

7

Tokpakova Valentina Syzdykovna

 

Without category

 

Confirm the second qualification category

8

Sarsenbaeva Bakyt Bekeikyzy

Economy

Without category

 

Confirm the first qualification category

9

Satova Moldir Magzambaevna

Without category

Without category

 

Confirm the first qualification category

10

Kubesinova Dariga Abylovna

 

Second

2015

Confirm the first qualification category

 

 

 

 

 

 

 

 

 

List of teachers and masters of p/o who submitted an application for certification for the 2020-2021 academic year.

 

Full name

Subject of study

Qualification category

Year

Required category according to the application

 

Mashtykova Saira Islambekovna

IT, Higher Mathematics

First, IT

2016

Get the high qualification category

 

Mendeeva Sanimgul Amantayevna

Kazakh and Literacy

First, Kazakh and Literacy

2016

Get the high qualification category

 

Kuspanova Asel Meiramkyzy

Special discipline

First, Special discipline

2016

Get the high qualification category

 

Erdesheva Zhanat Abdrakhmanovna

English

Second, English

2016

Get the first qualification category

 

Nurzhanova Gulsim Orazalyevna

English

Second, English

2016

Get the first qualification category

 

Myrzaeva Gulzamira Allambergenovna

Social Studies

Second, Hystory

2016

Get the first qualification category

 

Kuspanova Asel Meiramkyzy

Master of PL

Without category

 

Get the second qualification category

 

Zhandoskyzy Nurgul

Master of PL

Without category

 

Get the second qualification category

 

Nsanbaeva Zhanna Kenesovna

Master of PL

Without category

 

Get the second qualification category

 

Who's Online

We have 114 guests and no members online